Zimní BA-Datelské týdny jsou specifické. Začínáme za šera a končíme za úplné tmy. Málo světla, sluníčko zalezlé za pořádnou vrstvu mraků. Tak akorát zalézt si někam do tepla s knihou … To se nám úplně nepodařilo, ale knih a příběhů jsme si užili habaděj. Čtených, vyprávěných i hraných.

 

Zážitkem je pro nás, děti i dospěláky, vždy setkání s Martinem Hakem. Vypravěčem příběhů, lektorem komunikace, improvizace, storytellingu, klidným, moudrým a inspirativním člověkem. Tentokrát jsme s ním trénovali nejjednodušší principy v komunikaci, přijímání a vysílání signálů, silných a slabých, negativních i pozitivních. Překvapilo nás, jak si celkem snadno poradíme s negativním signálem a jak je pro nás leckdy těžké, přijmout ten pozitivní.

Hra na virus napadající živý organismus odhalila, jak vyspělé spolupráce jsme schopni a zda zvládneme aplikovat nastavené strategie. Vrcholem bylo zjištění, že nejlépe se organismus naší skupiny uchránil před virem a přežil, když byl absolutně tichý a komunikace probíhala jinými kanály. Odpolední Martinovo představení v divadle Minimax v ZUŠ Litoměřice bylo pořádnou třešní na už tak pořádném dortu 😊 Co se týče vyprávění a příběhů, nemůžeme nezmínit naši BA-Datlici Klárku, která nám v tomto týdnu úžasně odvyprávěla už třetí fantastický příběh. Smekáme😊

 

Ústecká knihovna SVKUL, která se stává naším druhým BA-Datelským hnízdem, nám nabídla program, během kterého jsme se seznámili s některými jejími zaměstnanci, téměř všemi prostory, nádherným historickým i moderním interiérem a užili si svobodu a volnost při plnění zadaných úkolů v malých skupinkách. Také jsme využili možností nahrávacího studia, zahráli si na zpěváky a muzikanty a natočili jednu koledu.

 

Energií sršící Lucie Čechová nás vtáhla do německy mluvících regionů, seznámila nás se zajímavými reáliemi i novými slovíčky, která, jak jsme posléze zjistili, nebyla zase tak úplně nová, protože je naše mateřština dávno přejala do svého slovníku.

 

Feuersteinova metoda nás opět provázela celým týdnem. Rozděleni do skupin začátečníků a pokročilejších jsme objevovali tvary, jejich vlastnosti, spojování a propojování, trénovali představivost a obrazotvornost, nacházeli souvislosti i přesahy do sebeuvědomování, uvědomování si toho, jak fungujeme v souvislostech, kde se nám podobné situace zrcadlí.

Zvědomovali jsme si díky uspořádání bodů, jak fungujeme ve škole, jak je, nebo naopak není pro nás důležitá rychlost, přesnost, jak můžeme pracovat s tím, když nám jde něco pomaleji nebo rychleji než ostatním, můžeme-li si dovolit něco nevyplnit, neudělat, a spousta dalších témat.

 

Valná většina dětí trávila přestávky venku při stále více atraktivní hře „Vlajky“, v permanenci byl i náš věrný přítel klavír Clavinova, melodický bubínek štěstí a samozřejmě Dračák, bez kterého se už neobejde žádný BA-D týden😊

 

 

 

Děkujeme všem zúčastněným dětem za to, že jsou takové, jaké jsou, rodičům za zájem, trpělivost a spolupráci, a našim milým novým lektorkám Marušce a Hance za laskavou přítomnost a našemu plyšovému řediteli Leopoldovi za vlídný dohled a supervizi 😊