Při předchozím programu jsme nad „nedětsky“ klidnou a tichou skupinou BA-Datlíků vyřkli myšlenku, že prostředí knihovny je patrně formující a sama intelektuálně zaměřená instituce vede k pozornosti a zacílené akademické práci. S ohledem na tento týden hlásíme, že náš úsudek byl mylný. Opravdu silný temperament a energické nastavení nepřepere!J Sláva přírodě!
Porozumění fyzikálním a hudebním principům zvuku šlo ruku v ruce s pochopením emočních následků hluku. V pondělí jsme se tedy nejprve museli prokousat základními pojmy, které jsou s tímto tématem spojené. O to se postarala naše lektorka Dáda, se kterou jsme si následně probrali také lekci O tichu aneb čas mlčet. Kde ticho dává smysl a kde se naopak vůbec nehodí?
S Bárou Soukupovou jsme se ponořili do světa smyčcových nástrojů, vyzkoušeli hru na violoncello, zjistili, jak se jmenují všechny jeho části a také jsme viděli, jak se vyrábí housle. Bára nám také sama několikrát zahrála a na ozvučné desce houslového polotovaru nám ukázala, jak se maková zrnka rozbíhají do skupin a různých útvarů, tzv. Chladniho obrazců, při působení určitých frekvencí zvuku.
V polovině týdne jsme vše vzali do vlastních rukou vrhli se na tvorbu Chladniho obrazců bez frekvencí. 🙂 Pomocí lepidla, krupice a barev jsme podle svého gusta tvořili takové obrazce, jaké bychom si přáli vidět.
Program propojující vědu a muziku nám přinesl skvělý lektor a kytarista Mirek Fiedler, který z nás na konci dne dokázal utvořit úžasný orchestr, jehož jsme byli všichni nedílnou součástí. Sladili jsme se s mnoha různými nástroji v jednom rytmu a melodii a dokázali jsme zahrát skladbu Žirafí tanec. Někteří hráli na své vlastní nástroje, které si donesli, a někteří na zapůjčené. Cítili jsme se jako „jedno tělo a jedna duše“ a to byl faaaakt velký zážitek. V tomto okamžiku byla naše skupinka sehraná nejvíce za tento týden. 🙂
Celý týden byl propleten metodou tréninku kognitivních funkcí mozku a jejich uvědomování – MIU. Rozděleni jsme byli na tři skupiny podle úrovní, ve kterých jsme se nacházeli. Všichni jsme při tom opět nacházeli své postupy, strategie, všímali si, co nám jde lépe a co třeba vůbec, uvědomovali si, co nás nechává v klidu a co naopak spouští emoce a zjišťovali, jak se s tím dá naložit. A to i v situacích, které známe ze školy, z domova nebo třeba na kroužku.
Jsme zvědaví, kdo z nás se letos nechal inspirovat a začne hrát na nějaký hudební nástroj.
Do nového roku Vám přejeme méně hraní na nervy a více hraní na hudební nástroje. 🙂
Dejme hudbě i tichu dostatek prostoru. Obojí stojí za to. 🙂