Už jste někdy viděli, jak žirafa přežvýkává svou potravu? Jak sousto sena putuje jejím dlouhým krkem z bachoru zpět do tlamy, kde ho přežvykuje tak dlouho, až je řádně rozmělněné a může ho „poslat“ zpět do bachoru? Víte, jak se pozná, jestli je žirafa pravák nebo levák? Jaké musí být teplo v žirafím pavilonu? Jestli se rády nechají hladit? Jestli spí hrabáči ve dne nebo v noci? A spí, když k jejich výběhu přijdou Ba-Datlíci? A jaký je nejmenší příbuzný slona? Že nevíte? Tak se na to všechno vyptejte Vašich dětí, ty to už ví. Možná také nezapomenou vyvrátit mýtus, že se sloni bojí myší a poučí vás o tom, jak dlouho sloni žijí a čím je délka jejich života vymezena. Prošli jsme se totiž kouskem Safari parku ve Dvoře Králové s úžasným průvodcem, přírodovědcem Josefem Hotovým, který nejenže věděl úplně všechno, ale byl i skvělým vypravěčem a sympatickým společníkem. Určitě se sem chceme vrátit!
Další zastávkou v našem týdenním programu byla Záchranná stanice pro zvířata Jaro Jaroměř, ve které jsme se kromě různě hendikepovaných zvířat setkali s dalším báječným průvodcem, Filipem Laštovicem. Seznámil nás s osudy většiny zde ubytovaných zvířecích obyvatel, od čápa, který nám zobákem „tleskal“ na pozdrav, přes neúnavnou veverku, která bude letos vypuštěna do přírody, labutě, divoké prase Růženku, až po nejrůznější dravce. Dozvěděli jsme se, jak můžeme předcházet tomu, aby se lidská obydlí nestala pro zvěř smrtelnou pastí, nebo co máme udělat, najdeme-li poraněné zvíře a také jsme diskutovali o zajímavém projektu „Stop palmovému oleji“, díky kterému stále více lidí hledí mimo jiné na obsah potravin, které nakupují. Záchranná stanice ročně přijme přes 700 zvířat, o některé z nich je třeba se starat 24/7 a více než polovinu jich pouští po uzdravení zpět do přírody.
Belmondo a Django, dva psí kamarádi, kteří dohromady váží sto kilo, nám dělali společnost téměř celý jeden den. Předváděli se, jak jsou klidní, mazliví a poslušní, trpělivě prožívali obležení malých psích milovníků a na procházce se jimi nechali přivolat. Také už víme, že na cizí pejsky nesmíme sahat bez dovolení jejich majitele a dříve, než je pohladíme, dáme jim očuchat naši ruku. Přitom sledujeme jejich reakce, ve kterých bychom měli rozpoznat, jestli se jim to líbí nebo ne.
Co je to etologie? Čím se etologové zabývají? Pozorují a popisují chování různých živočichů, jednotlivců nebo i celých smeček, stád, hejn, v jejich přirozeném prostředí. Tedy JAK se zvířata chovají a také PROČ se tak chovají. Snaží pochopit, jak zvířata reagují na různé podněty, jak se chovají ve skupinách, jak se orientují v prostoru, jak se vyvíjí jejich sociální struktury a jaké mají způsoby komunikace. Zjistili jsme, že některé chování je zapříčiněno potřebou najít vhodného samečka nebo samičku, některé chování je podmíněno ochranou teritoria nebo je jeho cílem ochrana mláďat. Stručně a velmi zjednodušeně řečeno, většinou se to celé točí kolem přežití a rozmnožení …. 🙂
Stihli jsme také čtyři lekce MIU a na různých úrovních a různých pracovních listech jsme trpělivě spojovali body. Někdo rychle, někdo precizně. Někdo v klidu, někdo s emocemi. Někdo plynule a někdo zkoušel případné záseky rozdýchat, rozcvičit nebo nahlédnout z jiného úhlu pohledu. V jedné skupině byla velkým tématem nápověda. Dá se na ní vždy spolehnout? Co když nápověda postupně mizí až zmizí úplně? Poradíme si i bez nápovědy? Kdy? Pomůže nám zkušenost? Nebo kamarád? Nebo musíme změnit strategii?
Celý týden byl naplněn mrazivým a slunečným počasím, pohodou, humorem, hrami, kamarádstvím, fůrou nových informací a zkušeností a bořením mýtů. Užili jsme si také záchrannou stezku našeho kreativního kolegy Mišáka, relaxaci, intuitivní počítání a seznámili se s pejsky utvořenými z našich rukou 😊
Děkujeme za společně a smysluplně strávený čas všem dětem i lektorům.